Drukuj

Pierwsza wizyta u ginekologa

Film przygotowany przez Grupę Edukatorów Seksualnych "PONTON"
Drukuj

O nas

Antykoncepcja.pl jest edukacyjnym serwisem internetowym poświęconym ogólnie rozumianym metodom świadomego planowania rodziny. Jego ideą jest dostarczanie czytelnikowi kompendium obiektywnej wiedzy tak, aby on sam dokonał świadomego wyboru, co do stosowanych metod antykoncepcji. Portal Antykoncepcja.pl jest interaktywnym narzędziem do wymiany poglądów oraz wiedzy. Strona Antykoncepcja.pl jest serwisem ogólnodostępnym, dedykowanym osobom zainteresowanym tematyką zdrowia w szeroko pojętym aspekcie seksualności człowieka.
Drukuj

Dni płodne

Czyli kilka słów na temat kiedy można najłatwiej zajść w ciążę.

Dni względnie niepłodne.

Na pierwszą fazę cyklu przypada okres tzw. niepłodności przedowulacyjnej względnej. Względnej, ponieważ nigdy nie wiadomo do końca, ile będzie trwała cała pierwsza faza, czyli kiedy pojawi się owulacja. Ten czas jest różny u różnych kobiet, może też niejednakowo przebiegać w poszczególnych miesiącach u tej samej kobiety. Czasami nie ma go w ogóle, czasami trwa nawet ponad 10 dni.

Dni płodne.

Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 9 dni w cyklu. Pięć dni przed owulacją (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, czyli 3 doby, dwie doby dodaje się dla pewności), W dniu owulacji i w 3 dni po (komórka jajowa posiada zdolność zapłodnienia przez 6 ÷ 8 godzin, resztę czasu dodaje się dla pewności).

Dni absolutnej niepłodności.

Cykl kończy faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki. To wszystko, to tylko teoria. W praktyce, zgodnie z najnowszymi badaniami, taka sytuacja występuje jedynie u 30% kobiet. Oznacza to, że pozostałe 70% ma dni płodne w innym terminie niż 10-17 dzień cyklu.

Drukuj

Prawdopodobieństwo zajścia

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
w zależności od dnia stosunku

dzień 0 oznacza owulację

-5 -4
-3
-2
-1
0
1
2
3
0%
11%
15%
20%
26%
15%
9%
5%
0%
Analizując powyższą tabelkę można się zorientować, że najwyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę (26%) występuje w przypadku gdy stosunek odbywa się dzień przed owulacją.
5 dni i wcześniej przed owulacją jak i 3 dni lub więcej po owulacji prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zerowe.
Drukuj

Cykl miesiączkowy

Cykl miesięczny to okres między dwiema miesiączkami .

Pierwszy dzień krwawienia rozpoczyna cykl. Teoretycznie, tylko w ciągu kilku środkowych dni kobieta może zajść w ciążę. Większa część cyklu jest czasem niepłodnym.

Przeciętna długość cyklu wynosi 28 dni. W normie mieszczą się jednak zarówno cykle znacznie krótsze, nawet 24-dniowe, jak i dłuższe, do 36 dni.

Podobne tematy